DİŞ İMPLANTI NEDİR?

İmplant, eksik dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir.

HANGİ DURUMLARDA İMPLANT YAPILIR?

Tek diş eksikliğinin, komşu sağlam dişlere dokunulmadan giderilmesinde, birden fazla diş eksikliğinin, takılıp çıkartılan protezler yerine, implantlar yardımı ile sabit köprüler yapılarak giderilmesinde, tam dişsizlik durumunda takılıp çıkartılan protezler (damak) yerine sabit protezler yapılabilmesinde, her türlü dişsizliğini ve eksik fonksiyonların giderilmesinde uygulanabilir.

İMPLANTIN YARARLARI NELERDİR?

İmplant, sağlam, rahat ve güvenilir bir uygulamadır. İmplantlar üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken en doğal yapıyı oluştururlar. Eksik dişlerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. Tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür. Normalde diş kaybının etkileri fizyolojik olduğu kadar psikolojik de olacaktır. İmplant, doğal dişin yerine geçen bir özel uygulama olarak, diş kayıplarının yol açacağı her türlü soruna kesin ve en sağlıklı çözümü getirmektedir.

İMPLANT DİŞLERİ DOĞAL GÖRÜNÜR MÜ?

İmplant, kemik ve dişeti altında yerleşmektedir. Bu sebeple üstüne yapılan dişle herhangi bir uyumsuzluk söz konusu olmamaktadır. Özellikle son dönemlerde gelişen zirkon üst yapılar sayesinde ön bölge estetiğinde bile tam bir uyum sağlanmaktadır.

İMPLANT HER YAŞTA UYGULANABİLİR Mİ?

Evet. Sadece, gençlerde kemik gelişiminin tamamlanması gerekmektedir. Bu da kızlarda 16-17, erkeklerde ise 18 yaşına kadar gerçekleşmektedir.
Erişkinler için üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu uygun olan her yaştaki insana uygulanabilir. Yaşlı insanlar daha çok diş kaybettiklerinden ve çene kemiklerinde erimeler olduğu için diş implantlarına daha çok gereksinim duyarlar .

İMPLANTIN BAŞARISI NEYE BAĞLIDIR?

İmplantların başarısı için genel sağlığın iyi olması, yani yeterli “iyileşme potansiyeli” olması, doğru teşhis konulması ve implantın temizlik ve bakımının doğru yapılması gerekmektedir. Bunun yanında hekim tarafından uygun cerrahi ve uygun protez yapılmış olması gereklidir. Ayrıca, çok fazla sigara içilmesi ve/veya aşırı alkol kullanılması başarıyı olumsuz etkileyecektir. Yukarıdaki faktörlere bağlı olarak implant başarısı %90-100 arasında değişebilir.

İMPLANT HANGİ DURUMLARDA SAKINCALIDIR?

Bazı bedensel rahatsızlıklar veya engeller nedeniyle implant yapılması sakıncalı olabilir.Bazı durumları şöyle özetleyebiliriz:

  • İleri derecede kemik erimesi ,
  • Önemli kalp rahatsızlıkları,
  • Kan pıhtılaşma sorunları,
  • Romatizmal hastalıklar,
  • Diyabet (şeker hastalığı) olan hastalarda; kontrol altında olmayan ve diyabetin düzenli seyretmediği durumlarda,
  • Çenedeki kemik yapısının uygun olmaması; yetersiz veya anatomik olarak riskli olması,
  • Hastanın cerrahi işlemlere yatkın olmaması (aşırı korku, endişe),
  • Hastanın implant sonrası ağız temizliğini tam olarak sağlayamayacağı durumlar.

İMPLANTLAR VÜCUT TARAFINDAN REDDEDİLİR Mİ?

Günümüzde implant olarak en fazla kullanılan metal titanyumdur. Titanyum, doku uyumu mükemmel olan, yüzyıllardır tıbbın birçok alanında güvenle kullanılan bir metaldir. Bu nedenle bir “doku reddinden” söz edilemez.

İMPLANTIN KANSER RİSKİ VAR MIDIR?

Tıp ve diş hekimliği dünyasında diş implantlarının kansere neden olduğunu gösteren tek bir örnek bile yoktur.

İMPLANT PAHALI BİR TEDAVİ MİDİR?

İmplant uygulamaları bir dizi karmaşık ve uzun süreli işlemleri gerektirir. Dolayısıyla rutin diş hekimi hizmetlerinden daha yüksek bir harcama gerektirirler. İmplant tedavileri tamamlanan hastalarda yapılan bir araştırmada, hastalar yaptıkları yatırımın karşılığını aldıklarını ve gerekirse aynı şeyi tekrar yaptıracaklarını belirtmişlerdir.

İMPLANT OPERASYONUNDA BİR RAHATSIZLIK OLABİLİR Mİ?

Operasyon lokal anestezi ile hiçbir ağrı ve rahatsızlık duyulmadan yapılabilmektedir. Gerekli durumlarda genel anestezi de uygulanabilir. Operasyondan sonra herhangi diş çekiminden sonra da duyulabilecek hafif bir ağrı veya şişlik olabilir. Bunlar da ağrı kesicilerle ve gerekli önlemlerle rahatlıkla giderilebilir.

İMPLANTLARIN YERLEŞTİRİLMESİ VE PROTEZ NE KADAR SÜRER?

Cerrahi işlemin süresi yerleştirilecek implant sayısına ve hastanın koşullarına bağlı olarak yarım saat ile birkaç saat arasında değişebilir. Operasyondan sonra, implant ile kemiğin kaynaşması için (osseointegrasyon) 2-3 ay kadar beklenir. Daha sonra bu implantlar üzerine, birkaç seans süren bir uygulama ile protezler yerleştirilir.

İmplantlar Dişler Çekildikten Hemen Sonra Yerleştirilebilir Mi?

Evet, günümüzde bu mümkündür.İmplant diş çekimini takiben taze çekim boşluğu içerisine yerleştirilebilir.Buna “immediyat uygulama” denir.

“İmmediyat Yükleme” Tam Olarak Ne Demektir ve Benim İçin Geçerli Olabilir Mi?

İmplant destekli dişler için normal plan,implantlar yerleştirildikten sonra üzerlerine yükleme yapılmadan bir iyileşme sürecini içermektedir.Bu işlemde dişsiz boşluk,normalde komşu dişlere tutturulan klasik bir protez ile geçici olarak kapatılır.Ne var ki,immediyat yüklemede özel koşullar altında protez veya geçici protezin aynı seansta implantlara sabitlenebilmesine olanak sağlayan yeni implant sisitemleri ve yöntemleri kullanılmaktadır.İmmediyat yüklemenin sizin için uygulanabilir olabilmesi,çene kemiğinin durumuna ve implantaların konumlarına bağlı olacaktır.Seçenekleri diş hekiminize sorunuz.

İlaçlar ile Herhangi Bir Etkileşim Var Mıdır?

Bu belirli ilaçlar için mümkündür.Örneğin,kortizon vücut metabolizmasını ve bağışıklık sistemini değiştirebilir ve iyileşme ile ilgili problemler ile karşılaşılabilir.Pıhtılaşmayı engelleyici ilaçlar implantların yerleştirilmesi esnasında ciddi kanamalara sebep olabilir.Eğer düzenli olarak ilaç kullanmanız gerekliyse bunu diş hekiminiz ile görüşmeniz gerekir.

İmplant Yerleştirilmesi İçin Genel Anestezi Gerçekten Gerekli Değil Midir?

Hayır.Lokal anestezikler herhangi bir ağrıyı tamamen engelleyebilir.Diş hekiminiz kemik üzerinde implant sahasını hazırlayıp implantı yerleştirirken bir titreşim ve hafif bir basınç hissedersiniz,ama ağrı duymazsınız.Çoğu hasta için bu işlem,o da lokal anestezi altında uygulanan normal bir çürük tedavisi gibi hissedilir.Ne var ki,yinede tedavi sırasında “uyumak” isterseniz diş hekiminiz genel anestezinin özelliklerini açıklayabilir.

İmplant Uygulaması Gerçekten De Bir Ayakta Tedavi İşlemi Midir?

Evet.İmplantınızı uygulayan diş hekimi travma yaratmadan ve güvenli biçimde çalışır böylece birden fazla implant tek bir seansta ve ayakta tedavi prosedürü ile uygulanabilmektedir.

Bir İmplant Ne kadar Dayanır?

İyileşme aşamasından sonra doğru biçimde yerleştirilmiş kaliteli bir implant pek çok etkene karşı doğal diş kökünden daha dayanıklı olacaktır.Doğru biçimde protetik yükleme yapılmış bit titanyum implant kırılmayacaktır.Sürekli ağız bakımı,diş etleriniz ve implant sahasının sağlıklı biçimde kalmasını sağlayacaktır.Uygun bakım ile implantlarınız ömür boyu dayanabilir.

İmplant Destekli Bir Protez İle Normal Biçimde Çiğneyebilir Miyim?

İster implant destekli bir kronunuz,ister köprünüz,ister proteziniz olsun;tıpkı kendi dişlerinizle olduğu gibi çiğneyebilecek,konuşabilecek ve gülebileceksiniz.Proteziniz implantlarınıza sıkı biçimde tutunacağı için kendinizi son derece güvende hissedebilirsiniz.

Dental İmplantlara Karşı Alerjik Olunabilir Mi?

Dental implantlar kırk yılda fazla süredir kullanılmaktadır.Bu uzun süre içersinde titanyum esaslı implantlara karşı bilinen hiçbir alerjik durum görülmemiştir.Titanyum hiçbir alerjik bileşen içermez ve vücut içerisinde tamamen etkisizdir.

İmplantlar Kalp Pilini Etkileyebilir Mi?

Hayır.İmplantların elektromanyetik etkisi yoktur.Kalp pilinizin çalışmasını herhangi bir şekilde etkileyemez.

Dental İmplantlara Karşı Alerjik Olunabilir Mi?

Dental implantlar kırk yılda fazla süredir kullanılmaktadır.Bu uzun süre içersinde titanyum esaslı implantlara karşı bilinen hiçbir alerjik durum görülmemiştir.Titanyum hiçbir alerjik bileşen içermez ve vücut içerisinde tamamen etkisizdir.

İmplantlara Tedavinin Tüm Maliyeti Ne Kadar Olacak?

Maliyet tedavinin kapsamına ve implant sayısına bağlıdır.Muayene sırasında size bildirilecek olan yapılması gereken tedavinin içeriği ve maliyeti size bu konuda net bir fikir verecektir.

İmplantlara Destekli Bir Protezi Gece Çıkartmam Gerekir Mi?

Geleneksel bir protez gece çıkarılmalıdır,çünkü uyku esnasında yerinden çıkarak sindirim veya solunum yolunu tıkayabilir.İmplant destekli bir protez normalde yerine sabitlenmiştir ve gece herhangi bir tehlike yaratmadan yerinde bırakılabilir.Diş hekiminiz size bu konuda tavsiyelerde bulunacaktır.